niedziela, 8 listopada 2020

09.11.20 Najstarsze miasta Polski

 Witam Was bardzo serdecznie 馃槉

Chocia偶 przyznam, 偶e wola艂abym widzie膰 Was w szkole. Mam nadziej臋, 偶e taka forma zaj臋膰 d艂ugo nie potrwa. Pami臋tajcie, 偶eby pisa膰 mi w komentarzu, 偶e jeste艣cie. Ta lekcja i nast臋pna jest na wizji, ale gdyby kto艣 nie m贸g艂 si臋 po艂膮czy膰 ma scenariusz poni偶ej.

Edukacja polonistyczna.

Od dw贸ch ostatnich temat贸w podr贸偶ujemy w przesz艂o艣膰. Najpierw byli艣my w 1918 roku, gdzie Polska odzyska艂a swoj膮 wolno艣膰. Nast臋pnie przenie艣li艣my si臋 do Biskupina do prastarego grodu, gdzie byli艣my razem na wycieczce w pierwszej klasie. Dzisiaj natomiast porozmawiamy o najstarszych miastach Polski.

Jednak najpierw ma dla Was kilka zagadek.

O jakim mie艣cie mowa?

Zbudowa艂 go Krak na wzg贸rzu wawelskim, lecz straszny smok sia艂 postrach tam wielki. Dzielny szewczyk podst臋pem go zg艂adzi艂 i tak wielkiemu nieszcz臋艣ciu zaradzi艂.

Znana jest z legend o Warsie i Sawie i dzielnej Syrence wi艣lanej, co tarcz臋 i miecz trzyma w swej d艂oni i nasz膮 stolic臋 wci膮偶 chroni.

Pot臋偶ny ptak usiad艂 na gnie藕dzie, rozpostar艂 skrzyd艂a kr贸lewskie i pi臋knem swych skrzyde艂 da艂 zna膰, 偶e dobrze tu b臋dzie zamieszka膰.

Czy ju偶 wiecie o jakie miasta chodzi? Poni偶ej podpowiedzi.




Przejdziemy teraz do podr臋cznika na stron臋 10. G艂o艣no przeczytajcie informacje o najstarszych polskich miastach. Je艣li macie w domu atlas lub map臋 odszukajcie na mapie przedstawione w tek艣cie miasta i wska偶cie, kt贸re z nich jest najbli偶ej Grudzi膮dza, a kt贸re najdalej???

Czy wiecie jak nazywaj膮 si臋 pozosta艂o艣ci i pami膮tki z przesz艂o艣ci?

S膮 to zabytki.

Zabytki i pami膮tki z przesz艂o艣ci podlegaj膮 szczeg贸lnej ochronie. Wa偶na jest nad nimi opieka, aby przetrwa艂y i zachowa艂y si臋 dla przysz艂ych pokole艅.

Przejdziemy teraz do 膰wicze艅 na stron臋 7. W zadaniu 1 zaznaczcie w艂a艣ciwe zako艅czenie zda艅.

Stare miasta maj膮 swoje herby, czyli symbole, znaki rozpoznawcze.

W zadaniu 2 艂膮czymy nazw臋 miasta z jego herbem. Pami臋tajmy, 偶e nazwy miast piszemy wielk膮 liter膮.

Ciekawa jestem kto z Was zna ten herb?



Jest to herb Grudzi膮dza.

Stare miasta maj膮 tak偶e swoje legendy o powstaniu.  Przejdziemy teraz do zadania 3 w 膰wiczeniach na stronie 8. Przyjrzyjcie si臋 przedstawionym ilustracjom i dopasujcie nazw臋 ka偶dej legendy i imiona postaci, kt贸re w niej wyst臋puj膮. Nazwy legend zapiszcie w zeszycie. Pami臋taj, 偶e tytu艂y zapisujemy w cudzys艂owie " ". Oczywi艣cie piszemy w klasie i dzisiejsz膮 dat臋.

W zadaniu 4 mamy doda膰 zako艅czenie -贸w i dzi臋ki temu utworzymy nazwy innych polskich miast. W poleceniu jest zapisanie tych miast w kolejno艣ci alfabetycznej, ale my nie b臋dziemy zapisywa膰 w zeszycie, tylko prosz臋 ponumerowa膰 od 1 do 6 oczywi艣cie w kolejno艣ci alfabetycznej.

Dzi臋kuj臋 za uwag臋, zas艂u偶ona przerwa.馃槈

Edukacja przyrodnicza.

W naszym kraju i na 艣wiecie chronimy nie tylko zabytki historyczne, ale r贸wnie偶 zabytki przyrodnicze czyli rezerwaty i pomniki przyrody. Na 艣wiecie ludzi jest coraz wi臋cej dlatego nast膮pi艂a du偶a ingerencj膮 cz艂owieka w 艣rodowisko naturalne. Powsta艂o du偶o domostw, hoteli, miasta wci膮偶 si臋 rozbudowuj膮. Trudno spotka膰 przyrod臋 w jej dawnym, naturalnym kszta艂cie. By j膮 ocali膰 ludzie zak艂adaj膮 rezerwaty. Czyli obszary szczeg贸lnie chronione. Nie mo偶na w nich wycina膰 drzew ani wprowadza膰 innych szkodliwych zmian.

Poni偶ej kr贸tki film z rezerwatu Szczeliniec Wielki w G贸rach Sto艂owych.



W podr臋czniku na stronie 12 mamy kilka opisanych rezerwat贸w przyrody w Polsce, jest min. Szczeliniec Wielki. Prosz臋 o przeczytanie zamieszczonych tam informacji.

Ludzie chroni膮 te偶 pojedyncze elementy przyrody np. drzewa, g艂azy, jaskinie, 藕r贸d艂a.

Takim przyk艂adem pomnika przyrody jest "D膮b Bartek". Drzewo to ma prawie 700 lat.



Na stronie 13 w podr臋czniku, mamy inne przyk艂ady pomnik贸w przyrody. Przeczytajcie te opisy.

Przejdziemy teraz do 膰wicze艅 na stron臋 9. W zadaniu 5 otoczcie p臋tl膮 elementy przyrody, kt贸re mog膮 sta膰 si臋 pomnikami przyrody. My艣l臋,偶e 艣wietnie poradzicie sobie z tym zadaniem.

W zadaniu 6 skre艣lcie zdj臋cie, kt贸re z z pewno艣ci膮 nie zosta艂o zrobione w rezerwacie.

Dzi臋kuj臋


Edukacja spo艂eczna.

Czy wiecie jak nazywa艂y si臋 plemiona 偶yj膮ce dawniej na ziemiach polskich?

W IX wieku wi臋kszo艣膰 powierzchni Polski pokrywa艂y lasy. Ca艂y obszar Polski rozbity by艂 na kilka terytori贸w wielkoplemiennych, kt贸re oddzielone by艂y od siebie naturalnymi granicami (bagna, puszcze).

W艣r贸d plemion zamieszkuj膮cych tereny polskie najcz臋艣ciej wymienia si臋 nast臋puj膮ce:

  • Polanie - nad Wart膮 (dzisiejsza Wielkopolska), jeziorem Gop艂o. Nazwa plemienia pochodzi od pola, w znaczeniu pola uprawnego;

  • Wi艣lanie - nad g贸rn膮 Wis艂膮, z o艣rodkiem w Krakowie;

  • L臋dzianie - nad Sanem i Wieprzem;

  • Mazowszanie - nad 艣rodkow膮 Wis艂膮;

  • Pomorzanie - mi臋dzy doln膮 Odr膮, doln膮 Wis艂膮, Ba艂tykiem i Noteci膮;

  • 艢l臋偶anie - plemiona 艣l膮skie – Dziadoszanie (G艂og贸w), 艢l臋偶anie (g贸ra 艢l臋za), Opolanie, plemi臋
  • Gol臋szyc贸w (ko艂o Hradca), Bobrzanie (wok贸艂 Boles艂awca), Trzebowianie (nad Kaczaw膮) - nad g贸rn膮 i 艣rodkow膮 Odr膮;

  • Goplanie - na Kujawach, ziemia 艂臋czycka i Sieradzk
  • Poni偶ej mapa Polski i zamieszkuj膮ce j膮 plemiona.



  • Zaj臋cia innowacyjne
  • Ostatnio wielu z Was mia艂o w膮tpliwo艣ci co do zasad na szachownicy, dlatego filmik, kt贸ry przypomni Wam wszystkie zasady. 


  • Lekcja Wf w domu.
  • Kochani poni偶ej, kr贸tki film z 膰wiczeniami w domu. 膯wiczenia idealne na rozgrzewk臋. Je艣li kto艣 po powrocie do szko艂y zrobi mi taka rozgrzewk臋. dla klasy to od razu ma 6. Przyjrzyjcie si臋 jak ten Pan wykonuje przysiad oraz jak nazywa poszczeg贸lne 膰wiczenia. Skip up czytamy skip ap jest to 膰wiczenie doskonale Wam znane, czyli kolana w miejscu wysoko. Na 膰wiczenia w podporze tez warto zwr贸ci膰 uwag臋. Rozgrzewka nie mo偶e by膰 za d艂uga i za intensywna. Ta ma 4 minuty, spr贸bujcie j膮 zrobi膰, a przekonacie si臋 czy cia艂o b臋dzie odpowiednio rozgrzane do dalszego treningu.

  • Dzi臋kuj臋 kochani i do zobaczenia jutro.

14 komentarzy: