środa, 2 grudnia 2020

03.12.20 Wkrótce święta.

 Dzień Dobry

Przesyłam kolejne mikołajowe obrazki.

Wiktoria 



Asia



Agata



Mieliście przeczytać czytankę z podręcznika pt'. Ślady na śniegu" strona 40.

Odpowiemy sobie ustnie na pytania.

Dlaczego Piotrek przez cały dzień chodził smutny?

Czyje ślady zobaczył n a śniegu? 

W jaki sposób wyobrażał sobie orszak podążający w kierunku Betlejem.

Jaki widok ucieszył chłopca?

Myślicie, że chłopiec lubi święta Bożego Narodzenia.

Jak pachnie wigilia?

Przejdziemy teraz do ćwiczeń na stronę 44. Wykonamy zadanie 1,2,3. (Zadanie drugie - nie robimy kropki - opowiecie mi ustnie, jak wygadają u Was przygotowania do Świąt).

Ed. przyrodnicza.

Wiele razy rozmawialiśmy o zwierzętach przygotowujących się do zimy. Niektóre zapadają w sen zimowy, siedzą w swoich dziuplach, norkach. Jednak znaczna część zwierząt jest aktywna zimą.

Czy wiecie jakie to zwierzęta???

Niektóre z nich były wymienione w naszej dzisiejszej czytance jak np. wół, koń, osioł, kury, kaczki, gęsi. Są jednak zwierzęta hodowlane, można by do nich jeszcze dodać zwierzątka domowe jak np. pies czy kot. 

Zastanówmy się jakie dzikie zwierzęta są aktywne zimą?

Mi do głowy przychodzą jelenie, sarny, lisy, dziki.

Paradoksalnie, największych leśnych śpiochów znajdziemy wśród małych gryzoni – rekordzistkami są smużki i popielice, które pozostają w stanie odrętwienia od października do maja.

Nie śpi za to wiewiórka, która przezornie zgromadziła zapasy na zimę. Niestety ten sympatyczny rudzielec często zapomina, gdzie schował zapasy.

Zimą nie śpią także inne gryzonie: norniki, darniówka i myszy. Mysz leśną można nawet spotkać w domach, dokąd często zagląda w poszukiwaniu pokarmu, a gdy warunki sprzyjają już w lutym przystępują do rozrodu. 

Podczas zimowych miesięcy aktywne są także ryjówkowate – krety, rzęsorki, zębiełki i ryjówki.  Przedstawicielka ostatniego wymienionego rodzaju, ryjówka malutka, to najmniejszy europejski ssak, za to z ogromnym apetytem. Dziennie potrafi zjeść dwa razy więcej, niż sama waży, a że zimą o pokarm trudno – zmniejsza swoje rozmiary. I nie chodzi o dietę-cud, tylko rzeczywiste zmniejszenie rozmiarów narządów wewnętrznych, a nawet objętości czaszki!

Ciekawostka - sen zimowy!!!!

Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, wcale nie jest snem. Jest to stan odrętwienia, objawiający się okresowym spowolnieniem procesów życiowych u niektórych zwierząt stałocieplnych, np. spada tempo przemiany materii czy temperatura ciała. Sen zimowy może być stanem ciągłym lub przerywanym; trwa od kilku tygodni do siedmiu miesięcy.

Zapraszam do obejrzenia filmiku.


Teraz z pewnością poradzicie sobie z zadaniem 4 na stronie 46 w ćwiczeniach. Trzeba podać przykłady zwierząt, które są aktywne zimą.

Czy wiecie, że są u nas takie rośliny, które nie zrzucają swoich liści na zimę!!!! Np. bukszpan. Wielu z  Was ma go pewnie w swoim ogrodzie.


Takie rośliny nazywamy zimozielone !
Jest ich więcej jak np. ostrokrzew kolczasty, irga, trzmielina żółta.

Ostrokrzew kolczasty


Irga
Trzmielina żółta


Mając taką wiedzę zapewne zrobicie zadanie 5, 4 i 6 na stronie 46 w ćwiczeniach.

Ed.matematyczna.

Ćwiczenia strona 74. zad 3 oraz strona 75 zad. 1,2 i zad 4. 😊

WF




10 komentarzy: